خاصیت اعجاب انگیز آدامس کُندر، برای سلامت و حافظه

مقالات

details-page-bg

برخی آدامس‌ها سالم‌تر و فاقد آسپارتام هستند. آدامس‌های سقز و کندر نیز از این دسته آدامس‌ها هستند.

بعضی شرکت‌های تولید آدامس هستند که می‌توانند از پودر خالص کندر استفاده کنند و آدامسی به بازار عرضه کنند که دارای طعمی جذاب با ته‌مزه ملایم تلخی همراه با رایحه پوست گردو داشته باشد.

اما قبل از اینکه این آدامس فوق‌العاده را خریداری کنیم باید کندر را بشناسیم و با خواص آن آشنا شویم.

کندر چیست؟
کندر نام درختی است که از صمغ و میوۀ آن در صنایع دارویی و غذایی مصرف می‌شود. مزۀ آن تلخ و گس است و خواص فراوانی دارد. مهم‌ترین خاصیت کندر، تأثیر آن بر قدرت یادگیری و تقویت حافظه عنوان‌شده است که از زمان‌های گذشته و در طب سنتی نیز استفاده می‌شده است. کندر را می‌توان به‌صورت خوراکی، بخور(یا سوزاندن آن همراه اسپند) و موضعی مصرف کرد. کندر در دستۀ گیاهان گرم و خشک می‌گنجد و طبع گرمی نیز دارد. در کتب قدیمی این گیاه بانام صمغ معنوی معروف شد. از گذشته به‌عنوان خوشبو کردن دهان نیز جویده می‌شده است. خاصیت کشسانی و چسبندگی آن باعث می‌شود در دهان منسجم بماند. عصاره و روغن این گیاه نیز به‌عنوان خوشبوکننده در صنایع عطرسازی، محصولات بهداشتی و مراقبتی پوست استفاده می‌شود.

خواص کندر
کندر خواص زیادی دارد و برای انواع مشکلات موضعی پوست و مو، مراقبت‌های پوستی، بیماری‌های التهابی، حتی برخی تحقیقات نشان داده که کندر برای بیماری‌های التهابی و درمان سرطان مفید است. کندر درگذشته بیشتر به‌عنوان بخور استفاده می‌شد و هنوز هم برای آروماترپی استفاده می‌شود. و در حمام‌های سنتی برای جذب آن از طریق پوست در فضا بخور یا دود می‌شد. خوردن یا همان جویدن کندر نیز از گذشته مرسوم بوده و برای بهداشت دهان و دندان و خوشبو کردن آن استفاده می‌شده است. به عبارتی می‌توان کندر و سقز را پیشینۀ آدامس‌های امروزی دانست. خواص بی‌نظیر این ماده برای حافظه نیز از موارد مهم و مورد اهمیت این ماده و مصرف خوراکی آن است.

در ادامه به چند خواص مهم کندر می‌پردازیم تا هرچه بیشتر با این مادۀ شگفت‌انگیز آشنا شوید:

 ۱- کندر و تقویت حافظه
یکی از مهم‌ترین خاصیت‌های کندر که به آن نیز معروف است، خاصیت تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغز آن است. استفاده از کندر به‌صورت خوراکی، برای جلوگیری از ابتلا به بیماری فراموشی (آلزایمر) مؤثر بوده و قدرت خارق‌العاده‌ای در بهبود یادگیری دارد. با بهبود گردش خون، خطر ابتلا به انواع بیماری‌های خطرناک زوال عقلی را کاهش می‌دهد.

۲- کندر و برای بهبود التهابات و زخم‌های دهانی
کندر به‌عنوان یک ضدعفونی‌کنندۀ قوی برای از بین بردن باکتری‌ها و پلاک‌های دهان بسیار عالی عمل می‌کند. خاصیتی که در بهبود زخم‌های دهانی دارد، از دیرباز نیز شناخته‌شده و در کتاب‌های علمی قدیمی هم‌چو.ن کتاب این سینا نیز از آن یادشده است. جویدن معمول آن نیز موجب استحکام لثه و دندان‌ها می‌شود و دهان را نیز خوشبو می‌کند.

۳- کندر برای التیام زخم
روغن یا عصارۀ کندر از زمان‌های بسیار دور به‌عنوان یک التیام دهندۀ قوی زخم‌های موضعی استفاده می‌شده است. امروزه نیز در صنایع دارویی در ترکیبات التیام‌بخش به‌نوعی وجود دارد.